Co warto zwiedzić ...
Na terenie mojej osady, znajduje się tunel o długości 1025 m. Jest to najdłuższy tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarską  łączący Kamienną Górę z Jelenią Górą. Inne ciekawe miejsca w okolicy do zwiedzania poniżej:

Okoliczne stoki narciarskie

Przełęcz Okraj / Mała Upa ...
Po Stronie Czeskiej, Karpacz, Czarnów

Eskapady na Śnieżkę

Najwyższy Szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, Województwa Dolnośląskiego, a także Całego Śląska

Parki krajobrazowe

Rudawski park Krajobrazowy który graniczy bezpośrednio z moją osadą. Zobaczysz również kolorowe jeziorko

Głazy Krasnoludków
w Gorzeszowie
Znajdują się tu Gorzeszowskie Skałki,
tworzące formy przypominające postacie, ściany, wieże, grzyby, zwierzęta, zbudowane z piaskowców i margli wyżłobionych przez wodę.
Zamek Bolków
na zamkowej górze
Budowla zajmuje 7600 m².Zbudowany na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym.
W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy.
Imprezy
w Proshot Paintball
Proshot Paintball to miejsce doskonałej i bezpiecznej rozrywki strzeleckiej, gdzie każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł spróbować swoich sił w ramach paintballu, łucznictwa, czy archery tagu.
Zamek Chojnik
Zamek murowany został wzniesiony w latach 50. Po stronie północnej wznosi się cylindryczna wieża, a w północno-wschodnim narożniku baszta łupinowa. Wzdłuż murów kurtynowych znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze.
Brama łączy go z zamkiem średnim.
Skalne miasteczko
Labirynt skalny / zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami.
Miasto podzielone jest na dwie części, które zwiedza się osobno.
Bazylika Wniebowzięcia NMP
w Krzeszowie
Barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728 - 1735. Na portalu i fasadzie rzeźby praskiego rzeźbiarza F. Brokoffa. Wnętrze o wystroju rokokowym, stalle i organy rzeźbione przez A. Dorazila
Wysokogórskie Obserwatorium
Meteorologiczne na Śnieżce
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Zlokalizowana na Śnieżce - najwyższym szczycie Karkonoszy i jednocześnie w całych Sudetach, na wysokości 1602 m n.p.m. Budynek przetrwał I i II wojnę światową.
Inne ciekawe miejsca do zwiedzania w okolicy ...
Szklarska Poręba
Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie
Zakręt śmierci (na wyjeździe w kierunku Świeradowa, jest najsłynniejszy w Polsce zakręt śmierci)
Śnieżne Kotły (śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych)
Wodospady (wodospad Kamieńczyk i Wodospad Szklarki)
Muzeum Minerałów (prawdziwe mineralogiczne zagłębie, znajdziesz tu imponujące i różnorodne okazy)
Huta Julia w Piechowicach (jeden z niewielu istniejących producentów szkła kryształowego w Polsce, podtrzymujący dawne tradycje regionu, produkujący ręcznie formowane i szlifowane produkty)
Dom Wlastimila Hofmana (we wnętrzu domku można zobaczyć przedmioty związane z artystą, zabytkowe wyposażenie i sporo obrazów)
Chybotek (głaz najwyżej położony o średnicy ok. 4 m daje się rozkołysać)
Dziki Wodospad
Zapora przeciwrumoszowa na Łomnicy w Karpaczu. Jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu.
Kowarska kopalnia uranu
Sztolnie w Kowarach to znane w całym kraju podziemne trasy turystyczne. Można podziwiać podziemną ekspozycję o górnictwie jak również wystawy minerałów, między innymi agatów z pól płóczkowskich koło Lwówka Śląskiego.
Młynek miłości - Szczęśliwe miejsce zakochanych
Historia miłości córki młynarza do Ducha Gór skłoniła miejscową ludność do wybudowania pamiątkowego „Młynka Miłości”. Jak głosi ludowa przypowieść: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza - księżniczce równą czyniło”. Młynek ma cudowną moc, która sprawia, że uczucie miłości zostaje odwzajemnione.
Kaplica św. Anny na Grabowcu
Obecna murowana kaplica pw. św. Anny, postawiona w stylu barokowym została ufundowana przez hrabiego Hansa Antona von Schaffgotsch z Cieplic. Budowę kaplicy rozpoczęto w 1718 a zakończono w 1719 roku. Projektantem i budowniczym był Casper Anton Joseph Jentsch (1699-1757). W 1812 do kaplicy sprowadzono z kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce barokowy ołtarz z rzeźbą świętego Wawrzyńca oraz część wyposażenia.
Po II wojnie światowej kaplica popadła w zapomnienie. Zaginął barokowy obraz z ołtarza głównego, namalowany na miedzianej blasze przez ucznia Michaela Leopolda Willmanna.
Odnalazł się po wielu latach i powrócił na swoje miejsce w 2006.
Okazało się, że w pierwszej połowie XX wieku, w celu konserwacji obraz zabrano do Torunia. Ogólny wygląd kaplicy św. Anny, od XVIII wieku przez ponad 350 lat nie uległ większym zmianom. Przy kaplicy rośnie najgrubszy w Karkonoszach jawor, o obwodzie pnia ok. 4,5 metra.
Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach
Umieszczone w nim miniatury to odzwierciedlenia najważniejszych miejsc na terenie historycznego Dolnego Śląska. Znajdują się tu m.in. pałace Kotliny Jeleniogórskiej, mini-szczyt Śnieżki, obiekty sakralne, takie jak świątynia Wang lub Sanktuarium w Krzeszowie.
Każde z miejsc opatrzone jest tabliczką informacyjną opowiadającą historię dane obiektu.
Karkonosze - piękny region o bogatej historii i kulturze